Masz pytanie?
Skontaktuj się ze mną!
© 2023-2025 Dawid Mazurek - Polityka Prywatności, Regulamin
Wynik postępowania mediacyjnego w dużej mierze zależy od osoby mediatora – od jego cech charakteru i umiejętności.
Zaufanie
Przede wszystkim mediator powinien być postrzegany przez strony jako osoba godna zaufania. Równie ważny jest szacunek okazywany stronom oraz lojalność wobec nich. Dobry mediator to osoba szanująca wartości innych ludzi oraz respektująca uniwersalne wartości etyczne i moralne.
Cechy dobrego mediatora
Nie da się skutecznie prowadzić postępowania mediacyjnego bez zdolności panowania nad swoimi emocjami, opanowania nawet w sytuacji dużego stresu, nieosądzania stron i ich decyzji, cierpliwego słuchania tego, co każda ze stron ma do przekazania lub zarzucenia drugiej stronie sporu. Na pewno wśród cech osobowych dobrego mediatora należy wskazać również na: otwartość na dialog, na świadomość, że konflikty są naturalną częścią ludzkich relacji, cierpliwość, życzliwość i empatię wobec stron, wiarę w możliwość zakończenia sporu, zrównoważenie.
Umiejętności dobrego mediatora
Oprócz wymienionych cech osobowych, równie ważne są umiejętności mediatora w zakresie prowadzenia postępowań mediacyjnych, jego profesjonalizm w diagnozowaniu konfliktu i zapewnianiu prawidłowej komunikacji między stronami. Ponadto jednym z warunków mediacji jest zachowanie przez mediatora bezstronności w toku całego postępowania mediacyjnego. Rolą mediatora jest umiejętne zarządzanie istniejącym między stronami konfliktem w taki sposób, aby każda ze stron miała możliwość swobodnego przedstawienia swojego stanowiska, ewentualnie wypowiedzenia pretensji pod adresem drugiej strony oraz aby postępowanie prowadziło do osiągniecia przez strony porozumienia. Należy również zwracać uwagę na wysoką kulturę osobistą mediatora, jego umiejętności komunikacyjne, umiejętność prowadzenia wnikliwej obserwacji stanów emocjonalnych stron oraz ich reakcji na wzajemne zarzuty czy sposób traktowania się, wiedzę z zakresu prawa i podstaw psychologii, jak też na jego zaangażowanie w stałe dokształcanie się.
Wybór
Jak łatwo zauważyć, wybór osoby mediatora ma ogromny wpływ na wynik postępowania mediacyjnego, dlatego dobrze jest samodzielnie wybrać mediatora bez czekania na wyznaczenie konkretnego mediatora przez sąd, a także nie wahać się na złożenie wniosku o zmianę mediatora, jeśli ten wyznaczony przez sąd nie budzi naszego zaufania czy wykazuje brak profesjonalizmu.
Moje inne wpisy